Strokovna ekskurzija po “Zeleni Španiji”

Sredi letošnjega julija smo se odpravili na raziskovalno potepanje po Kantabriji, Asturiji in Galiciji – t.i. “Zeleni Španiji”. Ta predel Španije je znan po marsičem, nas pa je pomaknil zlasti zaradi bogate arheološke dediščine in jam z bogatimi jamskimi poslikavami, ob tem pa tudi zaradi kmetijskega, zlasti sadjarskega dela, znanega tudi pri pridelavi jabolčnikov oz. sidre.  Gre tudi za dežele, ki močno “dišijo” po Keltih, kar nakazuje tudi samo ime Galicije, predvsem pa splošno razširjeno glasbilo – dude. Keltska je tudi sveža zelena pokrajina, ki s strmih vrhov preko  pašnih planin, rodovitnih gričev in številnih rek prehaja s klifi obdane peščene plaže. In ravno v Galiciji smo se udeležili že 41. po vrsti mednarodnega festivala keltske glasbe, v Asturiji  festivala sidre, obiskali številne muzeje pa tudi naravne zanimivosti, med katerimi je gotovo tudi prvi nacionalni park v Evropi – park Picos de Evropa

Marsikaj od videnega bi bilo možno vsaj deloma prenesti tudi v razvoj naše kulturno turistične ponudbe.

Prazgodovinski park Teverga tako prestavlja v evropskem merilu inovativno predstavitev jamske umetnosti iz starejše kamene dobe. Postavili so ga na območju nekdanjih rudnikov sredi planin Asturije, tako da so  rekonstruirali jamske spodmole in jamske poslikave najbolj poznanih jam iz Evrope, s tem presegli omejitev vstopa v posamezne jame in v umetnem okolju omogočili jamsko doživetje. V območju parka se nahaja še objekt, ob tem pa so v naravno okolje umestili še interpretacijski center in center za obiskovalce, na velikih travnatih površinah pa je možno občudovati vrste živali, ki so upodobljene na jamskih slikarijah. Gre sicer že redke avtohtone pasme konj, goveda, pa tudi divjadi. Ideja o “rezervni” Ajdovski jami se je tako hitro porodila…

Sorodne vsebine smo našli tudi v pridelavi jabolčnika, njihove “sidre”, iz katere so prva tako naredili zanimivo zgodbo. Kmalu smo ugotovili, da se naš jabolčnik lahko primerja z njihovim po kvaliteti, morda ga celo preseže, je pa zavest glede konzumiranja te lokalno pridelane osvežilne pijače tam pri vseh generacijah zelo močna. Zanimivo je bilo doživetje tudi njihovega festivala in zlasti način zračenja, gaziranja pijače v kozarcu, pohvale vredne pa je tudi Muzej sidre v Navi, ki omogoča aktivno spremljanje procesa pridelave in življenja s sidro in je z vidika doživetij tudi eden boljših muzejev.

Posebno doživetje je bilo tudi doživetje bilo tudi doživetje vasice treh laži  Santillana del Mar, v neposredni bližini jame Altamire. Kraj je z lepo ohranjenimi in obnovljenimi srednjeveškimi ulicami in objekti pravi živi muzej.

Seveda vse tri navedene dežele, pa še Baskijo bi lahko prišteli, ponujajo še veliko zanimivih, prvinskih doživetij in srečanj z njihovo mistično kulturo, kulinariko, ki jih v nekajdnevni ekskurziji nismo mogli obiskati, in tako čakajo na naslednjo priložnost, morda tudi z bolj intenzivnim pohodništvom ali pa potapljanjem…

Deli objavo