Na poti do prireditev brez odpadkov

Ob letošnjem mednarodnem dnevu Zemlje je 19. aprila 2017, Občina Krško v sodelovanju z Zavodom Svibna organizirala predavanje »Prireditve brez odpadkov – je to mogoče, ki ga je izvedel Jaka Kranjca iz Društva Ekologi brez meja.

Uvodoma je izpostavil tudi razloge za evropske smernice in cilje zmanjševanja odpadkov, ki niso povezani le z zmanjševanjem onesnaževanja okolja, ampak tudi vse večjega pomanjkanja surovin za vedno nove in nove proizvode. Kot odgovor na te potrebe in podporo iskanju rešitev je nastala mednarodna zveza »Zero Waste«, v kateri je kot slovenski predstavnik vključeno tudi Društvo Ekologi brez meja.  »Zero Waste« sicer še ne pomeni »brez odpadkov«, si pa  opuščanje odpadkov zastavlja kot cilj, je pot do tega cilja. Tako je tudi s prireditvami. Gre za postopno ukrepanje in organiziranje prireditev z vedno manj odpadki, ki imajo poleg okoljskih tudi gospodarske in družbene pozitivne učinke.

Ker je kakovost naravnega okolja in pokrajine pri izbiri počitniških / izletniških destinacij vse bolj pomemben dejavnik, je ohranjanje vrednosti zelene turistične destinacije tako vse bolj pomembno.

Prireditve in ostala tovrstna turistična ponudba tako v sledenju trajnostnim ciljem omogoča tudi nižje stroške poslovanja, večje zadovoljstvo in večji delež stalnih gostov, višjo kakovost, boljšo prepoznavnost, ugled okoljsko in družbeno odgovornega podjetja, možnost za ustvarjanje višje cene.

Posamezni organizatorji prireditev v Soveniji in tujini se že lahko pohvalijo z dobrimi rezultati. Kranjc je pri tem posebej izpostavil shemo “Ecofesta Puglia”, ki na 35 prireditvah v italijanski regiji Apulija skrbi za čim manjši okoljski odtis. Preko različnih ukrepov zmanjšujejo količine nastalih odpadkov, mešanih ostankov in izpustov toplogrednih plinov. Od biorazgradljivega pribora, ločevalnih košev z jasnimi oznakami, pomočniki pri ločevanju odpadkov, do ozaveščevalnega programa za mlajše, kupovanja zelenih odpustkov in sajenja dreves za ponor CO2. Ali še bolj inovativnih, kot je 3D tisk praktičnih izdelkov iz plastike, reciklirane kar na prireditvi. V letu 2015 se je shemi pridružilo že 35 prireditev, v povprečju so dosegle 72 % ločenega zbiranja. Najboljša med njimi kar 97,2 %, ki je s tem z odlagališč preusmerila 15 ton odpadkov!

Kljub  nekaterim manj spodbudnim pravnim okvirom je tudi v Sloveniji možno spodbuditi različne načine zmanjševanja odpadkov. Marsikaj lahko v okviru svojih pristojnosti stori tudi lokalna skupnost., kot odlično dokazuje Občina Vrhnika.  V razpravi je bilo ugotovljeno, tudi naša lokalna komunalna služba marsikaj nudi, o čemer bo potrebno  zainteresirano javnost še bolj seznaniti.

Predavanje je omogočilo tudi komunikacijski prostor med organizatorji prireditev in predstavnikom komunalne službe, ki napovedujejo prve korake  na poti Zero Waste  prireditev v Krško že letošnje leto.

O splošnih smernicah pri organizaciji prireditev z manj odpadki lahko preberete na spletni strani Ekologi brez meja .

O dogodku tudi na spletni strani Občine Krško.

 

Deli objavo
Objavil/a Bernardka Zorko Okolje