O Zelenem festivalu 2017

V  letošnjem Zelenem festivalu smo z desetimi različnimi dogodki ponovno obeležili mednarodne okoljske dneve:  dan vode, dan Zemlje ter  dan biotske raznovrstnosti in dan Nature 200), ob tem pa tudi mednarodno leto turizma za trajnostni razvoj.  

V okviru predavanj, srečanj študijskih krožkov in drugih aktivnosti smo tako izpostavljali različne praktične trajnostne rešitve. 

Tako smo  spoznali delovanje koristnih mikroorganizmov, ki na povsem naraven način izboljšujejo strukturo tal,  pomagajo rastlini do hranil,  stimulirajo rast, sodelujejo v boju proti patogenom … 

Opozorili  in razmišljali smo tudi o možnostih in načinih ponovne uporabe ustrezno prečiščene  komunalne odpadne vode, s čimer ne bi  samo zmanjšali pritiskov na okolje, ampak prigospodarili prepotreben vir npr. za namakanje, pranje ipd.  

Izpostavili smo problem in izziv raznovrstnih odpadkov, ki vse bolj obremenjujejo tudi naše domove, lahko pa jih postopoma zmanjšujemo tako, da ponovno uporabimo, recikliramo, kompostiramo, zavrnemo porabo tistega, česar res ne potrebujemo. 

Podobno postopnost zmanjševanja odpadkov lahko organizatorji različnih dogodkov oz. večjih prireditev, kar marsikje po Sloveniji in Evropi že izvajajo in se ob tem pohvalijo z  okoljskimi,  gospodarskimi in družbenimi pozitivnimi učinki. 

Odpadkov v naravi smo se lotili tudi v čistilni akciji, v okviru katere smo v gozdu nad kraškim potokom ponovno našli  skrb zbujajoče ostanke embalaže škropiv (na osnovi glifosfata). 

Ponovno smo izpostavili tudi pomen travniških sadovnjakov,  ki zaradi svoje zasnove in več namenskosti povečujejo biotsko pestrost in ravnovesje škodljivcev, sicer pa je njihov potencial v visoko kakovostnih pridelkih in izdelkih iz sadja, omogočajo pa tudi številne inovativne možnosti kot prostor počitka, sprostitve in učenja, kar je vse možno vključiti tudi v izvirno turistično ponudbo. 

Trajnostnemu turizmu smo posvetili tudi letošnji spomladanski pohod po razglednih vinorodnih gričih  med Ajdovsko jamo in Hišo frankinje Kerin.

Ob odgovornem odnosu do okolja oz. narave smo razmišljali tudi o odgovornosti do soljudi, vseh šibkejših in zanamcev, pa o smiselnosti sprememb in našem lastnem angažmaju pri tem.

V sklepnem dejanju smo se ponovno vrnili v naravo pred Ajdovsko jamo, ki v svojem zanimivem kraškem nedrju  odkriva veliko zanimivosti, ki jih je vredno ohraniti našim zanamcem, pa hkrati tudi pokazati v okviru zelene turistične ponudbe. 

V Zavodu Svibna se vsem sodelujočim predavateljem (Mariji Šoln, Sašu Obolnarju, Katji Sreš, Janiju Gačniku, Jaki Krajncu,  Karlu Gržanu, Nari Petroviču, Barbari Kink) in organizacijam (Društvu Ekologi brez meja, Kulturnemu domu Krško, Zavodu za varstvo narave, OE Novo mesto, Občini Krško in Krajevni skupnosti Senuše pa tudi za finančno podporo, iskreno zahvaljujemo, vse skupaj pa vabimo k nadaljnjem širjenju in udejanjanju trajnostnih, zelenih idej – ne le na prireditvah, ampak kjer koli in kadar koli.

Deli objavo

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja